Jmenoval se LEWIS BURWELL PULLER a pocházel z West Pointu ve VirginiiLewis Narodil se 26. června 1898 a vyrůstal na historkách z občanské války, vyprávěných jeho příbuznými. Když v roce 1918 vstoupil do řad Námořní pěchoty, byl jen řadovým číslem 135517. Od skromných počátků se ale Lewis B. Puller vypracoval až k hodnosti tříhvězdičkového generála (Lieutenant General). Ve vojenských historických záznamech je nejznámější jako "Chesty" Puller, jak se mu říkalo nejen pro jeho svalnatou hruď (pozn. chest = hruď), ale také pro jeho absolutní nebojácnost a oddanost službě.

"Chesty" Puller vstoupil do Námořní pěchoty po absolvování jednoho ročníku na Virginijském Vojenském Institutu (Virginia Military Institute), vysoké škole kde před občanskou válkou vyučoval generál Stonewall Jackson. Škola se zapsala do vojenské histore poté, kdy se kadeti zapojili do občanské války jako jednotka Jacksonovy armády. Bylo to jedinkrát v Americké historii, kdy se studenti povinně zůčastnili bitvy na válečném poli. Kadet Puller byl možná inspirovám jejich hrdinstvím, nebo na něho udělal dojem kadet o čtyři ročníky výš - Lemuel C. Shepherd. Ať už z jakéhokoliv důvodu, zatím co v Evropě zuřila první světová válka, Kadet Puller opustil VMI a vstopupil do řad Mariňáků se slovy "Chci být tam, kde řinčí zbraně!" Nakonec v Evropě nebojoval, protože I. Světová válka skončila dříve, než byl poslán přes oceán. Do akcí se ale bohatě zapojil o několik let později, například během bojů na Haiti, v Nikaragui, za II. Světové války a Korejské války. Během války v Koreji se mimo jiné v prosinci 1950 zůčastnil známé bity na "Chosen Rezervoar," kde hrstka Mariňáků šest dnů v mrazu a bez zásob čelila mnohonásobné přesile Číňanů a své pozice nakonec uhájila. "Chesty" Puller si zde vysloužil svůj pátý Námořní kříž za statečnost.

Do 1. listopadu 1955, kdy po 37 letech služby opustil Námořní pěchotu, získal víc vyznamenání, než kterýkoliv jiný Mariňák v historii. Mezi jinými získal pět Námořních křížů, Kříž za vzornou službu, Bronzovou hvězdu, Stříbrnou hvězdu, nebo Purpurové srdce. Zemřel 11. října 1971 ve věku 73 let.

"Chesty" Puller se stal více než jen hrdinou. Stal se Americkou legendou a byl obdivován všemi příslušníky Námořní pěchoty. Jeho statečné činy a jeho přezdívka byly známy miliónům Američanů. Vyprávění o jeho velitelských i bojových schopnostech, cti a odvaze, jsou největším odkazem, který po sobě zanechal a dodnes jsou inspirací pro celé generace příslušníků Námořní pěchoty i dalších vojenských složek. Přes všechnu jeho slávu, není v Americe mnoho monumentů věnovaných "Chesty" Pullerovi. Jeden z nich se nachází v Síni slávy v muzeu Virginijského Vojenského Institutu, kam každoročně přicházejí tisíce návštěvníků, aby se dozvěděli více o velkých mužích Americké historie. Mužích, jakým byl Lewis B. "Chesty" Puller.
ze zahraničních zdrojů
překlad a úprava: Romana Tejnorová
datum: 12.9.2004


>> zpět na články <<


| novinky | zprávy z produkce | přehled epizod | DJE | CB | další herci | Bellisario & co | ocenění |