"HAPPY   200"

Žádný dramatický seriál s vojenským tématem, neběžel ještě v televizi tak dlouho, jako "JAG." Nikdy. Pokud je někdo překvapen, neměl by být, protože tento seriál má dobré scénáře a stejně tak i produkci. Světlo světa spatřil v polovině devadesátých let, v nepolevujícím tempu se plynule přehoupl přes rok 2000, aby v pátek 12. března 2004 dosáhl vzácného milníku - odvysílání dvousté epizody. Podobný kousek se v televizní historii podařil méně než 25 seriálům a "JAG" se tak rázem ocitá ve velmi elitní společnosti.

Zatímco seriál úspěšně běží svou devátou sezónu, s potenciální desátou vykukující na obzoru, stále zůstává impozantním zdrojem příjmů pro Bellisarius Productions a Paramount Network, stejně jako jistým vítězem závodů ve sledovanosti pro televizi CBS.

Během sezóny 2003-2004 zůstává "JAG" nejsledovanějším pátečním pořadem, vítězícím nejen ve svém časovém slotu, ale také za celý večer mezi všemi pořady všech televizí, včetně kabelových. Průměrná sledovanost činí 11,8 miliónů diváků a podle "Nielsenových statistik" dosahuje podíl 7,5/13 (tzn. že 7,5 domácností ze 13, které mají zapnutou televizi, sleduje JAG). Celkově ze všech pořadů všech telvizí za celou sezónu zaujímá zatím 32. místo v žebříčku sledovanosti diváků a 34. místo v pořadí sledovanosti domácností. To je více než dobré na seriál, mající za sebou téměř dekádu života.

Co víc, "JAG" přesně zapadá do plánů televize CBS, která se snaží zaujmout co nejširší okruh diváků všech věkových kategorií. Seriál přitahuje všechny od dětí, přes mládež, dospělé všeho věku až po důchodce. To jen potvrzuje image televize CBS, která se prezentuje jako stanice pro všechny věkové kategorie a dokazuje, že vojenské drama nemusí být jen krátkodobou zábavou pro úzký okruh publika, ale může žít dlouhý a vyrovnaný život. Šéf CBS Leslie Moonves nazývá "JAG" "jedním z nejpodceňovanějších seriálů v historii televize." Tim Brooks, autor studie "The Complete Directory to Primetime Network and Cable Tv Shows," říká: "JAG je ukázkový příklad seriálu, kterému se daří unikat velké pozornosti, ale přitom si drží určitou úroveň. Nikdy to nebyl nějaký obrovský hit, ale přesto má velmi slušnou sledovanost a je stále tady, sezónu za sezónou. Prostě si tak nějak pluje pořád dál."

Relativní nenápadnost seriálu přesně vyhovuje jeho hlavní hvězdě, Davidu Jamesi Elliottovi, který ztvárňuje Harmona Rabba. "Skutečnost, že nejsem úplně všude a nejsem stále v záběru je dobrá pro mou kariéru po JAGu," říká. "Je to opravdu nádherné, že tenhle seriál se celé ty roky dokáže pohybovat mimo hlavní linii zájmu. Sleduje nás neuvěřitelná spousta lidí, ale nikdo o tom nějak zvlášť nemluví. Nikdy jsme nikoho neohrožovali, takže jsme nikdy netrpěli tím známým problémem 'co hoří největším a nejjasnějším plamenem, shoří nejrychleji.' My si prostě jen tak hoříme, pomalu, ale vytrvale."

Tvůrce "JAGu" a výkonný producent Don Bellisario má svou vlastní teorii, proč se takovému seriálu dostalo tak málo uznání. "Jsme často pokládáni za náborový seriál, který přihrává Námořnictvu, přitom ale nic není dále od pravdy než tento názor," říká Bellisario. "Pravda je taková, že ukazujeme obojí, pozitivní i negativní stránky armády. Ve skutečnosti tenhle seriál vůbec není 'super patriotické dílo,' jak si o něm Hollywood myslí. Věří v čest a slávu armády, ale nemává praporem ve svůj prospěch a nikdy to tak nebylo. Vždyť si nás první dva roky Námořnictvo ani nevšímalo."

To nás přivádí na počátek celého příběhu "JAGu." Všechno začalo v sezóně 1995-96 na televizi NBC. Jak dnes Bellisario přiznává, nebylo to na počátku tak, jak si představoval. "NBC si ten seriál představovala úplně jinak, než já. Já chtěl seriál o Námořnictvu, námořních lodích a akci, ale jádrem měla být dramata v soudní síni. NBC chtěla jen akci." Leslie Moonves dodává: "NBC chtěla v podstatě 'Top Gun,' kdežto Don chtěl seriál stojící na charakterech postav, seriál o dvou velice chytrých právnících, kteří jsou náhodou také důstojníci JAGu. A CBS mu to umožnila."

Jakmile se CBS na jaře 1996 dozvěděla, že NBC chce seriál ukončit, Les Monnves volal Bellisariovi a žádal ho o 13 epizod pro následující sezónu. Bellisario po tom skočil. "Náše vysílání, upřímně řečeno, v té době nestálo za nic," říká Moonves. "Byl jsem v té době v CBS necelý rok a pochopil jsem, že potřebujeme něco nového, něco pořádného, na co by navázal náš další program. 'JAG' byl jedním z prvních pořadů, který zaplnil prázdné místo."

Hlavní téma seriálu - Námořnictvo - ale nestálo zrovna za "JAGem" v jeho začátcích, bez ohledu na to, jak realistické a vzrušující jeho ztvárnění bylo. "Námořnictvo nejdříve nemělo vůbec chuť s námi spolupracovat," říká Bellisario. "Až po pár letech jsme získali několik vlivných přátel, kteří se za nás přimluvili. Viděli, že David James Elliot vypadá dobře v uniformě a vyšel z toho dobře i jako důstojník, stejně jako Catherine Bell coby důstojník Mariňáků. Konečně tedy řekli: 'víte co, zdá se nám to jako celkově pozitivní pro Námořnictvo, takže s vámi budeme spolupracovat jak to půjde.'"

"JAG" dnes zaměstnává technické poradce z Námořnictva i Námořní pěchoty a jejich zkušenosti jsou velmi dobře využity. Paul Gillcrist, Admirál Námořnictva ve výslužbě, má za sebou 33 let aktivní služby. Na seriálu spolupracuje od doby, kdy přešel na CBS a je hrdý na to, že tam není jen proto, aby přikyvoval. "Věci se za ty roky hodně zlepšily, pokud jde o přesnost seriálu," říká Gillcrist. "Asi je všem jasné, že producenti chtějí dělat určité věci, které nejsou úplně technicky přesné, ale zkrátka vypadají více dramaticky, tak se to prostě dělá. Několikrát jsem už ale také zasáhl a trval na určitých změnách. Co se mi na tom nejvíc líbí je fakt, že nakonec vždycky dobří zvítězí a špatní skončí ve vězení." Matt Sigloch je poradcem ze strany Mariňáků. Odsloužil 22 let a do výslužby odešel v hodnosti Master sergeant. Na "JAGu" spolupracuje od pilotního dílu. Putují k němu kopie scénářů každé epizody, kam potom dopisuje poznámky k dialogům, postupům a protokolu. "Bellisario to opravdu chce mít co nejpřesnější, od účesů, způsobu nošení uniforem až po chování lidí v uniformách," říká Sigloch. "Seriál těmto věcem věnuje opravdu velkou pozornost. Don je ostatně bývalý Mariňák, takže v tom je asi ten hlavní rozdíl."

Skutečnost, že seriál věnuje tak velkou pozornost detailům, naplňuje dlouholetého režiséra Kena Johnsona - který měl tu čest režírovat dvoustou epizodu - hrdostí, že může být jeho součástí. "Je to úžasný vlak, ve kterém se vezeme," říká. "Příběhy jsou aktuální, úroveň produkce je jedna z nejlepších v televizi a jako režisér mám absolutní podporu od všech producentů, Donem počínaje. Nejlepší na tom je, že oni nevyrábějí rozpočty, vyrábějí seriál. Dají mi cokoliv co potřebuji, abych dosáhl výsledku, jaký si předsdstavuji."

Catherine Bell, která představuje Sarah MacKenzie, má stále pocit, že měla velké štěstí, když získala tak skvělou roli v dlouholetém televizním seriálu. V "JAGu" je od druhé sezóny. "Získat takovouhle práci je snem každé herečky," říká Bell. "Tím chci říct, že nikdy předtím jsem netočila ani jeden díl žádného seriálu a pak získám takovouhle roli. Kromě finanční jistoty jsem měla možnost strávit osm let objevováním všech odstínů a vlastností své postavy a byly mi umožněny všechny možné způsoby experimentování."

Mnoho lidí pohybujících se kolem seriálu vidí pár posledních roků jako určitou tvůrčí renesanci. Po teroristických útocích z 11. září a současném konfliktu v Iráku získal seriál větší pozornost. Prezident Paramount television Gary Hart říká: "JAG po 9/11 určitým způsobem obnovil spojení s diváky. Co je obzvlášť potěšující, je jeho konzistence. Spousta jiných seriálů se dostane do čtvrté, páté sezóny a začne jim docházet dech, ale tohle nikdy nebyl případ "JAGu." V časech, kdy je v programech televizí nepřehledná tlačenice, je pochopitelné, že diváci se cítí dobře u seriálu, ke kterému je něco váže. Tím myslím, 200 epizod je opravdu něco velkého, je to skvělý odkaz pana Bellisaria a jeho fenomenálního tvůrčího a hereckého týmu."

Leslie Moonves přiznává, že je stále hrdý na to, že je "JAG" ve vysíláni televize CBS a nazývá seriál "velice vlivnou částí obrazu armády, který je prezentován nejen Americe." Dodává, že i když ještě nebyla učiněna žádná oficiální prohlášení, "rozhodně je v plánu vrátit "JAG" zpět pro další sezónu. Chci říct, vůbec to nevypadá, že by zpomaloval, naopak."

Tohle samozřejmě zní v uších pana Bellisaria jako sladká hudba. Sám přiznává, že by rád, aby "JAG" vydržel 13 sezón, což jsou ještě čtyři za tou současnou. "Bylo by to pěkné," říká, "ale bez ohledu na to, jak to dopadne, tenhle seriál už dávno překonal všechna naše očekávání. 'Magnum' měl jen 168 epizod a je dodnes považován za klasiku mezi seriály. 'JAG' už dávno překročil tuto hranici a když si vzpomenu na naše tvrdé začátky, místo kde se nacházíme nyní, je opravdu skvělé."

Překlad a úprava: Romana Tejnorová
Autor původního článku: Ray Richmond
Publikováno v Hollywood Reporter 11.3. 2004
>> zpět na články <<


| novinky | zprávy z produkce | přehled epizod | DJE | CB | další herci | Bellisario & co | ocenění |