HLAVNÍ   NABÍDKA
NOVINKY
PŘEHLED EPIZOD
FOTOARCHIV
ČLÁNKY A INTERVIEW
ZPRÁVY Z PRODUKCE
ÚVODNÍ STRANA
WEBMASTER - email

STÁHNĚTE SI...
eXtra video  
eXtra audio  
eXtra obrázky  

PRO POBAVENÍ
DISKUZNÍ KLUB
JAG-A-THON
SETKÁNÍ V LA


BELLISARIUS PRODUCTIONS A TVŮRČÍ TÝMBellisarius Productions je společnost, která ve spolupráci s Paramount Netvork Television (součást Paramount Pictures) již deset let vyrábí JAG - oblíbený dramatický seriál z vojenského prostředí. Jeho duchovním otcem, výkonným producentem a zároveň šéfem Bellisarius prod. je Donald P. Bellisario. V pozici spoluproducentů seriálu jsou v letošní sezóně Chas. Floyd Johnson, Stephen Zito, Mark Horowitz, Charles Holland a Dana Cohen. O hudbu se od počátku starají Bruce Boughton, který složil ústřední téma a Steve Bramson, který skládá hudbu k jednotlivým epizodám. Nelze zapomenout ani na scénáristy, režiséry a všechny ostatní, kteří se podílejí ať už přímo na výrobě seriálu, nebo na chodu produkční společnosti. Každý z nich odvádí trdou práci, aby se každé úterý dostala jedna nová epizoda k televizním divákům, kteří si většinou ani neuvědomují, že výroba takového seriálu není jen prací hereckých hvězd, ale obnáší i hodiny a hodiny práce bezejmenných lidí. Kdokoliv z fanoušků měl možnost setkat se s někým z nich (měla jsem tu čest) pochopí velice rychle, že jsou ale zároveň největšími a nejoddanějšími fanoušky seriálu a dělají svou práci s nadšením a na vysoké úrovni. Za to jim patří můj dík a jsem nekonečně šťastná, že jsem to mohla alespoň některým z nich říci osobně.


___________________________________________________________


Donald P. Bellisario Donald P. Bellisario (na obrázku) je uznávaný scénárista, producent a režisér.
Narodil se v Cokeburgu v Pensylvanii. V roce 1969, jako čerstvý absolvent oboru žurnalistiky na Pensylvánské státní univerzitě, začal pracovat jako reklamní textař v malé reklamní agentuře v Lancasteru v Pensylvánii. O tři roky později se přestěhoval do Dallasu a získal prestižní místo reklamního textaře ve slavné agentuře Bloom. Do roku 1976 se ve firmě vypracoval až do pozice viceprezidenta, ředitele kreativního oddělení a člena správní rady. I přesto všechno byl ale ochoten riskovat a vrhl se na novou kariéru.
Po přestěhování do Hlollywoodu začal pracovat jako scénárista na televizním seriálu "Baa Baa Black Sheep." Po pouhých pěti epizodách byl povýšen do pozice producenta, kde setrval celý rok. Poté se stal výkonným producentem seriálu "Battlestar Galactica" a zároveň začal rozvíjet své vlastní projekty z nichž největší úspěch měly seriály "Magnum P.I." a "Quantum Leap."
Seriál "Magnum P.I." v hlavní roli s Tomem Seleckem se vysílal od roku 1980 do roku 1988. Kromě jiného přinesl Bellisariovi i cenu Edgara Alana Poea, udělovanou nejlepším scénáristům. Sci fi seriál "Quantum Leap" (1989 - 1993) v hlavní roli se Scottem Baculou získal čtyřikrát nominaci na cenu Emmy pro nejlepší dramatický seriál. V obou případech figuroval Bellisario i jako "tvůrce" seriálu. Mezi další seriály, které "stvořil" patří například "Airwolf," "Tequila a Bonneti" a samozřejmě "JAG," jehož prostředí mu není tak zcela cizí, protože sloužil čtyři roky jako příslušník Námořní pěchoty - U.S. Marine Corps. V roce 2001 společně s Paulem Levinem vytvořil a produkuje seriál "First Monday," drama ze soudní síně Nejvyššího Soudu, kde se v hlavní roli objevují James Garner a Joe Mantegna. V roce 2003 vstoupil na obrazovky jeho nejnovější seriál "NCIS" s Markem Harmonem v hlavní roli, který diváky zavádí mezi kriminální vyšetřovatele Námořnictva.

Donald Bellisario žije se svou Australskou manželkou Vivienne v Los Angeles. Má sedm dětí, z nichž někteří pracují v jeho produkční společnosti. Ve volném čase (pokud nějaký má) rád létá helikoptérou a hraje golf.


___________________________________________________________Za dlouhá léta co seriál běží, se představilo velké množství scénáristů a režisérů. Někteří pracovali jen na několika epizodách, jiní zůstali léta. Podařilo se mi zatím sepsat alespoň ty, kteří se podíleli na 5 - 8 sezóně. Doufám, že brzy doplním i další.


REŽISÉŘI 5. SEZÓNY

Donald Bellisario
Alan Levi
Jeannot Szwarc
Greg Beeman
Mark Horowitz
Hugo Cortina
Terrence O'Hara
Alan Myerson
Tony Wharmby
Ian Toynton
Arthur Forney

REŽISÉŘI 6. SEZÓNY

David James Elliott
Alan Levi
Jeannot Szwarc
Greg Beeman
Mark Horowitz
Hugo Cortina
Terrence O'Hara
Bradford May
Scott Brazil
James Whitmore
Jerry London
Scott Brazil
Jeannot Swarc
Michael schultz

REŽISÉŘI 7. SEZÓNY

Bradford May
Terrence O'Hara
Greg Beeman
Scott Brazil
James Whitmore Jr.
Jerry London
Richard Compton
Dennis Smith
Michael Switzer
Rod Hardy
Harvey Laidman
Paul Levine
Jeannot Szwarc
Mark Horowitz
Hugo Cortina

REŽISÉŘI 8. SEZÓNY

Jeannot Szwarc
Scott Brazil
Bradford May
Terrence O'Hara
Harvey Laidman
Dennis Smith
Phil Sgriccia
Richard Compton
Michael Schultz
Ken Johnson
SCÉNÁRISTÉ 5. SEZÓNY

Donald Bellisario
Dana Cohen
John Schulian
Ed Zuckerman
Larry Moskowitz
Paul Levine
Catherine Stribling

SCÉNÁRISTÉ 6. SEZÓNY

Patrick Labyorteaux
Dana Cohen
Ed Zuckerman
Paul Levine
Larry Moskowitz
Jonathan Caplan
Stephen Zito
Mark Saraceni
Doug Stark

SCÉNÁRISTÉ 7. SEZÓNY

Donald Bellisario
Dana Cohen
Stephen Zito
Paul Levine
David Ehrman
Nan Hagan
Don McGill
Doc Johnson
Oz Scott
Charles Holland
Lyn Greene

SCÉNÁRISTÉ 8. SEZÓNY

Donald Bellisario
Dana Cohen
Don McGill
Lyn Greene
Charles Holland
Stephen Smith
John Chambers
Richard Levine
Philip DeGuere
Darcy Meyers
>> nahoru <<      >> Oficiální stránka JAG <<
zdroj: Bellisarius Productions a Paramount Pictures
autor: Romana Tejnorová
aktualizováno: 27.7. 2004


STARS & CO-STARS
David James ELLIOTT
CATHERINE BELL
DALŠÍ HERCI
BELLISARIO & CO.

PRO POUČENÍ
CO JE JAG
CO JE NCIS
VÍTE ŽE ...
OCENĚNÍ A NOMINACE
JAG SLOVNÍK
NAVY/MARINES & CO.

UŽITEČNÉ ODKAZY
TELEVIZE CBS
STUDIO PARAMOUNT
CATHERINE BELL
FILMOVÁ DATABÁZE
SERIÁLOVÉ SPOILERY